piątek, 6 stycznia 2017

Garbanzos con espinacas czyli cieciorka ze szpinakiem :)

Nigdy nie przepadałam za grochem, bobem, soczewicą czy cieciorką. Chyba jedynie dlatego, że nie znałam sposobów na smaczne ich przygotowanie ;)

Za sprawą Teściowej i jej przepisów zmieniałam zdanie. Jak na razie odnośnie cieciorki i soczewicy. Spory wpływ na zmianę zdania (jeżeli chodzi o cieciorkę) miał szpinak, który uwielbiam, a którego dawka w tym daniu jest dosyć spora.

Tak więc dziś przepis na cieciorkę ze szpinakiem wg Teściowej ;)

Ingredientes. Składniki.

Składniki:
• ok. ćwierć kilo cieciorki
• ok. ćwierć kilo świeżego szpinaku (lub ok. pół kilo mrożonego)
• 4 – 5 ząbków czosnku (opcjonalnie)
• 2 kostki bulionu warzywnego
• sos pomidorowy (tomate frito – baza pomidorowa)
Przygotowanie:
1. Cieciorkę namoczyć w wodzie i zostawić na 24 godziny.
2. Po 24 godz. cieciorkę odcedzić.
3. Szpinak umyć i pokroić (mrożony można wcześniej rozmrozić ale nie jest to konieczne).
4. Włożyć cieciorkę do szybkowaru, zalać wodą. Poziom wody powinien być wyższy o przynajmniej ok. dwa palce nad poziom cieciorki (można oczywiście zalać większą ilością wody). Doprowadzić do wrzenia na dość mocnym ogniu.
5. Jak cieciorka zacznie się gotować, zebrać pianę i nie zmniejszając ognia dorzucić rozdrobnione kostki bulionowe i szpinak. Wszystko wymieszać i nałożyć pokrywkę szybkowaru.
 
 
6. Gotować ok. 40 - 45 minut zmniejszając jedynie nieco ogień. Po tym czasie szybkowar zdjąć z ognia, wypuścić nadmiar pary. Kiedy para przestanie się wydobywać, otworzyć szybkowar.
Cieciorkę można również ugotować w tradycyjnym garnku, jedynie czas gotowania wydłuży się nieco.
7. W międzyczasie na małej patelni lekko podsmażyć czosnek pokrojony w plasterki.
8. Po otwarciu szybkowaru sprawdzić czy cieciorka jest już miękka jeżeli tak, ponownie postawić ją na średnio dużym ogniu. Dodać czosnek i sos pomidorowy, wszystko wymieszać. Spróbować i ewentualnie dosolić.
Jeżeli cieciorka nie będzie jeszcze miękka trzeba ją dogotować. I dopiero wtedy dodać obsmażony czosnek i sos pomidorowy.
 
 
9. Zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu jeszcze ok. 10 min. bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając.
 
 
Bardzo smaczne danie i niezbyt pracochłonne ;)
 
Jeszcze krótki komentarz na temat sosu pomidorowego, w Hiszpanii kupowałam coś co się nazywało tomate frito (smażone pomidory), w Polsce znalazłam odpowiednik i ukrywa się on pod nazwą baza pomidorowa. W Polsce można kupić również sos pomidorowy, niestety nie ma on nic wspólnego z hiszpańskim tomate frito i żeby nie popsuć smaku cieciorki i szpinaku lepiej kupić ową bazę pomidorową lub samemu przygotować salsa de tomate frito (sos ze smażonych pomidorów). Nie jest on zbyt trudny ani czasochłonny do przygotowania. Przepisem na niego podzielę się w jednym z kolejnych wpisów.
 
 
Zdjęcia i teksty są moją własnością i nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody./ The photos and texts are my propriety and I don’t allow to copy them without my permission.

1 komentarz :

  1. Bardzo lubię ciecierzycę, szczególnie często jem ją w sałatkach.

    OdpowiedzUsuń